Menstruační cyklus .cz

vše o menstruačním cyklu

Menstruační cyklus

Email Tisk PDF

Menstruační cyklus je složitý biologický děj, při kterém dochází ke změnám na vaječníku, sliznici děložní, vejcovodech a pochvě. V jeho průběhu dochází ke změnám hladin řady hormonů, které se podílejí na řízení menstruačního cyklu.

Menstruační cyklus je proces, při kterém se tělo ženy připravuje na přijetí oplodněného vajíčka a na těhotenství. Době, kdy je žena schopna počít a donosit dítě, se říká reprodukční nebo fertilní období (zhruba od 14 do 45 let věku ženy).

 

Menstruační cyklus - fáze

den

fáze

změny

1. - 5.

menstruace

Děložní sliznice se odlučuje a odchází děložním hrdlem a pochvou. To se projevuje jako krvácení.

6. - 11.

proliferační fáze
(folikulární)

Děložní sliznice: obnovuje se a narůstá pod vlivem hormonů - estrogenů.
Vaječníky: tato fáze se nazývá folikulární - dominantní folikul roste, produkuje estrogeny a uvnitř folikulu dozrává vajíčko.

12.-14.

ovulace

Z vaječníku se uvolňuje dozrálé vajíčko. Při prasknutí dominantního folikulu na povrchu vaječníku se z jeho vnitřku vyplaví vajíčko, které zachycuje otvor vejcovodu.

15. - 28.

sekreční fáze
(luteální )

U vaječníku se tato fáze nazvývá luteální: prasklý folikul se změnil ve žluté tělísko (corpus luteum), které produkuje progesteron, pod jehož vlivem se děložní sliznice mění a připravuje se k přijetí oplodněného vajíčka. Vajíčko putuje vejcovodem do děložní dutiny a pakliže nedojde k oplodnění, celý cyklus se opakuje.

 

Vnitřní pohlavní orgány ženy

Mimoděložní těhotenství

Menstruační cyklus se pravidelně opakuje od první menstruace (odborně menarche) až do poslední menstruace (menopauza).

Jsme součástí

menstruační cyklus

Upozornění

Stránky www.menstruační-cyklus.cz jsou pouze informačním zdrojem a nenahrazují lékařskou péči či konzultaci s odborníky. Stránky vznikly díky podpoře sponzorů. Děkujeme!